PAC Officials Name Their All-Conference Teams

POTTSTOWN PA – Officials of the Pioneer Athletic Conference have announced their choices among competing school districts for academic all-conference teams during Spring 2020. The lists include:

For baseball: in Pottsgrove, Joseph Silvestri; Pottstown, David Hicks; Spring-Ford, Travis Calvarese; Perkiomen Valley, Brian Willey; Upper Perkiomen, Charles Sewall; Boyertown, Derick Basile; Pope John Paul II, Mark Bowen; Owen J. Roberts, Logan Pennella; Phoenixville, Ethan O’Donnell; Methacton, Robert Maloney; Norristown, Ryan Rushik; and Upper Merion, Anthony Swenda.

For mens lacrosse: Pottsgrove, Justin Collings; Spring-Ford, Blake Terrizzi; Perkiomen Valley, Connor Roop; Boyertown, Brewer Johnson; Pope John Paul II, Mike McElroy; Owen J. Roberts, Michael Patrick Kilgallon III; Phoenixville, Matthew Rosenfeld; Methacton, Matt Matour; and Upper Merion, Scott Clairmont.

For womens track: Pottsgrove, Naomi Hillen; Pottstown, Kawanza Barksdale-Hodges; Spring-Ford, Rachel Rutkowski; Perkiomen Valley, Isabelle Stolzer; Upper Perkiomen, Aiyi Young; Boyertown, Sabrina Bergey; Pope John Paul II, Julia Patterson; Owen J. Roberts, Mikayla Niness; Phoenixville, Sophia Taylor; Methacton, Juliana Keenan; Norristown, Stacey Sanchez; and Upper Merion, Halle Howard.

For mens track: Pottsgrove, Patrick Rieker; Pottstown, Dereck Darden; Spring-Ford, Kevin Mouck; Perkiomen Valley, Samuel Marks; Upper Perkiomen, Kenneth Markwalter; Boyertown, Christian McComb; Pope John Paul II, Kieran Cunningham; Owen J. Roberts, John-Patrick Duffy; Phoenixville, Kyle Kopera; Methacton, Elias Weisman; Norristown, Silas Wharton; Upper Merion, Brian Vo.

For womens lacrosse: Pottsgrove, Riley Simon; Pottstown, Winni Weng; Spring-Ford, Natalie Mason; Boyertown, Emily Hillegas; Perkiomen Valley, Elizabeth McMahon; Upper Perkiomen, Victoria Williams; Owen J. Roberts, Cayden Jarvis; Phoenixville, Lily White; Pope John Paul II, Maeve Riley; Methacton, Rachel O’Toole; Norristown, Paloma Martinez; and Upper Merion, Morgan Donovan.

For softball: Boyertown, Kaleigh Weber; Methacton, Caroline Pellicano; Norristown, Bailee Hendricks; Owen J. Roberts, Kalei Neel; Perkiomen Valley, Kara Fusco; Phoenixville, Alexandra Craig; Pope John Paul, Ashlyn Lewis; Spring-Ford, Julianne Ryan; Upper Merion, Olivia Barr; and Upper Perkiomen, Kelsey Bernhart.

For mens tennis: Boyertown, Dylan Drury; Methacton, Krishna Pilluta; Norristown, Shane Byrd; Owen J. Roberts, Ethan Burns; Perkiomen Valley, Cesar Spadea; Phoenixville, Parker Stevens; Pope John Paul II, Jose Lugo; Pottsgrove, Aaron Hollinger; Pottstown, Alix Stewart; Spring-Ford, Harish Bayana; Upper Merion, Samuel Tepe; and Upper Perkiomen, Adam Dockery.

Additionally 12 seniors, one from each high school, were named as conference Citizen Award Winners for Spring 2020. They are:

  • Boyertown, Anna DeRafelo, Lacrosse;
  • Methacton, Caleb Nice, Tennis;
  • Norristown, Jason Bowman, Baseball;
  • Owen J. Roberts, John–Patrick Duffy, Track and Field;
  • Perkiomen Valley, Katie Hickey, Lacrosse;
  • Phoenixville, Sean Lukowski, Track and Field;
  • Pope John Paul II, Garrett Thompson, Track and Field;
  • Pottsgrove, Jiajun Steven Lin, Track and Field;
  • Pottstown, Jessica Calle-Castillo, Track and Field;
  • Spring-Ford, Emma Griffin, Softball;
  • Upper Merion, Veronica Sanchez, Track and Field; and
  • Upper Perkiomen, Victoria Williams, Lacrosse.